• 5182
  • 142 مرتبه
کاربرد نرم افزار اتوکد در رشته های مهندسی

کاربرد نرم افزار اتوکد در رشته های مهندسی

19 بهمن 1402


کاربرد نرم افزار اتوکد در رشته های مهندسی

آنچه در این محتوا میخوانید:

نرم افزار AutoCAD چیست ؟

قابلیت های نرم افزار اتوکد AUTOCAD

کاربرد نرم افزار اتوکد در رشته مهندسی عمران

کاربرد اتوکد در معماری (AutoCAD Architecture)

کاربرد نرم افزار اتوکد در طراحی فضاهای داخلی

کاربرد اتوکد در مهندسی مکانیک (AutoCAD Mep)

اتوکد الکتریکال چیست؟AUTOCAD Electrical


نرم افزار AUTOCAD چیست ؟

نرم افزار اتوکد ( طراحی به کمک رایانه - computer Aided Design) در دسامبر ۱۹۸۲ طراحی شد، یک نرم افزار ترسیم فنی چند رشته ای به صورت دو بعدی و همچنین سه بعدی است. در سال ۱۹۹۲ ، اتوکد برای سیستم عامل Mac  و سپس برای سیستم عامل ویندوز در سال ۱۹۹۴ توسعه یافت.
اتوکد یا به اختصار کد (CAD)  ، از محصولات محبوب شرکت آمریکایی اتودسک می‌باشد، که نرم افزار اتوکد را به ابزاری محبوب در دفاتر طراحی و مهندسی در سراسر جهان تبدیل کرده است زیرا ابزارها و ویژگی های زیادی را ارائه می دهد.

از سال ۲۰۰۴ به بعد کمپانی Autodesk هر ساله نسخه جدیدی از نرم افزار اتوکد خود را معرفی می کند و اتوکد هر ساله به روز می شود تا ویژگی های وسیع تر و تجربه جامع تری را در اختیار کاربران خود بگذارد.

نرم افزار اتوکد در اولین نسخه خود، برای مهندسان مکانیک ساخته شد. با این حال، از سال ۲۰۰۴ ، این نرم افزار به طور مداوم به روز می شود تا ویژگی ها و داده های ویژه تر برای صنایعی که از طراحی به کمک رایانه استفاده می کنند، ارائه دهد.

کاربران می توانند با استفاده از رنگ و بافت، در نرم افزار اتوکد برنامه های تولیدی خود و تصاویر واقع گرایانه از مدل های خود را ایجاد کنند. نرم افزار اتوکد همه کاره می باشد و امکان طراحی عناصر و اشیا مختلف را به هر دو صورت دو بعدی و سه بعدی فراهم می کند.


قابلیت های نرم افزار اتوکد AUTOCAD

اگر دانشجوی رشته معماری، برق، مکانیک، عمران و راه‌سازی، شهرسازی و غیره باشید قطعا به آموزش حرفه ای نرم افزار اتوکد نیاز پیدا خواهید کرد. اتوکد یک نرم افزار اصلی برای ترسیم و طراحی نقشه‌های دقیق و حرفه‌ای مهندسی و صنعتی در تمام رشته‌های متفاوت آموزشی می‌باشد که دارای ویژگی های زیر است:

1- بهره‌مندی از پسوند اختصاصی DWG
2- قابلیت حاشیه‌نویسی در کنار نقشه‌ها
3- دارای کیفیت بالا در پردازش و چاپ طراحی‌ها
4- قابلیت بازیابی فایل‌های از دست رفته
5- قابلیت طراحی و ترسیم آزاد به صورت دو بعدی و سه بعدی
6- قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه‌ای نقشه‌ها و ...
و ...

تمام این ویژگی‌های فوق‌العاده موجب می‌شود که نرم افزار همه کاره اتوکد با افزایش انعطاف‌پذیری برای طراحی ها و همچنین هماهنگ‌سازی تنظیمات بین آن‌ها همراه شود و همان‌طور سازگاری و هماهنگی بسیار کاملی را با  پردازنده‌های گرافیکی ایجاد کرده و در نهایت سرعت انجام کارها را بهبود می‌بخشد.


کاربرد نرم افزار اتوکد در رشته مهندسی عمران

نرم افزار AutoCAD یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی و مدلسازی سه ‌بعدی است که توسط مهندسان عمران به صورت گسترده استفاده می‌شود .

این نرم افزار یکی از ابزارهای مهم در حوزه مهندسی عمران است. با استفاده از اتوکد، مهندسان عمران قادرند به طراحی دقیق و مدلسازی سازه‌ها، محاسبات سازه‌ها ، نقشه‌های توپوگرافی، طرح‌های شبکه‌بندی، و بسیاری از فعالیت‌های دیگر بپردازند.

مزایای استفاده از اتوکد در مهندسی عمران چیست؟

مهندسان عمران زمانی که به نرم افزار اتوکد مسلط می شوند این نرم افزار قدرتمند و محبوب به آنها کمک خواهد کرد که هر چه سریع ‌تر در مسیر درست و دقیق قرار بگیرند و بتوانند پروژه ‌های حرفه‌ ای و دقیقی طراحی کنند و حتی برای کسب درآمد از روش های حرفه ‌ای تری استفاده نمایند پس یادگیری و شناخت ونحوه استفاده از این نرم افزار به شما بسیار کمک خواهد کرد که در مسیر درست و حرفه ‌ای قرار بگیرید.

-  طراحی و مدلسازی سازه‌ها با دقت بالا
-  کاهش خطاها و اشتباهات در طراحی و اجرای پروژه‌های عمرانی
-  صرفه‌جویی در زمان، هزینه و منابع
-  انجام تحلیل‌های پیشرفته مانند تحلیل تنش و تغییرشکل، تحلیل دینامیکی و تحلیل مقاومت سازه
-  ارزیابی عملکرد و ایمنی ساختمان‌ها و سازه‌ها در نرم افزار اتوکد
-  امکان ارائه ایده‌ها و طرح‌ها به صورت واضح و قابل فهم به سایر افراد در تیم یا مشتریان توسط مهندسان عمران با نرم افزار اتوکد
-  استفاده از  ابزارهای سه بعدی نرم افزار اتوکد در فرایند ساخت و اجرای پروژه‌های عمرانی برای ایجاد مدل‌های واقع‌گرایانه از ساختمان‌ها و سازه‌ها، برای درک بهتر و تجسم واقعی تر ساختارها
-  استفاده از ابزارهای تحلیلی خاص اتوکد، برای بررسی‌های مهندسی، شبیه‌سازی‌های رفتار سازه‌ها، تحلیل دینامیکی و تنش‌های سطحی توسط مهندسان عمران
نرم افزاراتوکد دارای کتابخانه‌هایی است که حاوی اشیاء، متریال‌ها و ترکیبات مختلف است. این کتابخانه‌ها به مهندسان عمران کمک می‌کنند تا به سرعت و با دقت بالا از قطعات و مصالح استفاده کرده و نقشه‌ها و طرح‌ها را بهبود دهند.

نرم افزار اتوکد قابلیت ایجاد پروژه‌های تعاونی را نیز دارد. مهندسان عمران میتوانند به صورت همزمان بر روی یک پروژه کار کنند و تغییرات را به طور زنده دریافت و اعمال کنند، که این امر به تیم‌ها کمک می‌کند به صورت هماهنگ و انعطاف‌پذیر کار کنند.

-  یک مهندس در طراحی با این نرم افزار روی میزان قدرت و استحکام یک ساختمان تجزیه و تحلیل انجام دهد که باعث صرفه جویی  در هزینه و زمان، کاهش خطاهای ترسیم و ایجاد  محتوای بهتری می شود.

مهندسان عمران از نرم افزار اتوکد برای ایجاد نقشه پایه استفاده می کنند. این امر به ایجاد مستندات فنی جامع و مشخصات فنی دقیق کمک می کند.
-  مقیاس‌ پذیری و قابلیت انتقال اطلاعات بین نرم افزارها در نرم افزار اتوکد
-  اتوکد امکان استفاده از پلاگین‌ها و افزونه‌های مختلف را نیز فراهم می‌کند، این امر به مهندسان عمران اجازه می‌دهد تا ابزارهای خاصی را برای نیازهای خاص خود اضافه کنند و قابلیت‌های نرم افزار را بهبود بخشند.
-  مدل سازی پل، تجزیه و تحلیل موقعیت مکانی، آموزش ژئو تکنیکی، بررسی GPS و جمع آوری داده ها، استانداردهای ترسیم خوب، ابزارهای طراحی ظاهر و...

به طور کلی، استفاده از نرم افزار AutoCAD در مهندسی عمران، می‌تواند به بهبود کارایی و کیفیت طراحی و اجرا در صنعت عمران کمک شایانی کند.


کاربرد اتوکد در معماری - AutoCAD Architecture

اتوکد معماری (AutoCAD Architecture ) به متخصصان معماری امکان می دهد تا طرح هایی برای ساختمان های مسکونی و تجاری ارائه دهند.

این نسخه، پیشرفته تر از نرم افزار اصلی است زیرا اشیا خاصی را برای حوزه معماری ارائه می دهد. علاوه بر این، با استفاده از AutoCAD Architecture، هر تغییری می تواند به طور خودکار در تمام عناصری که در آن ظاهر می شود به روز شود و این به صرفه جویی در وقت و تلاش کمک می کند.

کاربرد نرم افزار اتوکد در طراحی فضاهای داخلی

نرم افزار اتوکد علاوه بر اینکه یک نرم افزار شناخته شده در زمینه معماری و ساختمان سازی است، برای طراحی فضای داخلی ساختمان نیز شناخته شده است.

بدلیل وجود ابزارهای سه بعدی و منابع بسیاری که این نرم افزار به کاربران ارائه می دهد، بعنوان مثال مواد منحصر به فرد، یک پالت رنگی بی نیاز، تنظیمات ویژه و غیره، متخصصان طراحی داخلی با استفاده از نرم افزار اتوکد می توانند خلاقیت خود را  روی طرح های کامل، واقعی، جذاب و شخصی برای مشتریان خود گسترش دهند. نسخه سه بعدی نرم افزار اتوکد همچنین امکان ایجاد طرح های مطابق با واقعیت را فراهم می کند.


کاربرد اتوکد در مهندسی مکانیک AUTOCAD MEP

مهندسان مکانیک می توانند از نرم افزار اتوکد برای ایجاد مدل های اولیه و شبیه سازی شده و جداسازی هرگونه نارسایی یا نقص قبل از تولید در مشاغل خود استفاده کنند و در نتیجه، در زمان، هزینه و منابع صرفه جویی کنند.
همچنین از آنجایی که مهندسان مکانیک وظیفه ارائه راه حلهای موثر و مقرون به صرفه برای توسعه فرآیندها و محصولات را دارند آنها می توانند از نرم افزار اتوکد برای ترسیم و تحلیل ایده‌ها استفاده ‌کنند تا بهترین راه ‌حل برای یک مشکل در مراحل اولیه یک پروژه طراحی را تعیین کنند بنابراین نرم افزار اتوکد به تفسیر طرح ها، مکان یابی عیوب و هرگونه ناسازگاری کمک می کند.
این ویژگی در نرم افزار اتوکد می تواند شامل پیکربندی مجدد یا بهبود محصولات و فناوریهای موجود یا طراحی ماشین آلات جدید باشد. دامنه این پروژه ها می تواند گسترده باشد، از قطعات میکرو گرفته تا موتورها و ماشین های مقیاس بزرگ و سایر موارد.


 

 

اتوکد الکتریکال چیست؟ - AUTOCAD Electrical

 اتوکد الکتریکال یک نرم افزار قدرتمند از شرکت اتودسک و زیر مجموعه نرم افزار اتوکد است که با توجه به اینکه نرم افزاراتوکد الکتریکال تمام قابلیت‌های نرم افزار اتوکد را دارد، به عنوان بهترین نرم‌ افزار طراحی مدارهای الکتریکی از آن استفاده می‌شود.

برای طراحی در نرم افزار اتوکد الکتریکال، نمادهای شماتیک و قطعاتی که در حالت واقعی در سیستم‌های الکتریکی استفاده می‌شود، به کار گرفته می‌شود و کتابخانه‌ای کامل از اجزای الکتریکی مورد نیاز در طراحی نقشه‌ها را در اختیار کاربر قرار می دهد که با انتخاب هر قطعه، می‌توان تنظیمات مربوط به آن را اعمال کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را به نمادهای آن بدهید.

- از دیگر ویژگی‌های اتوکد الکتریکال میتوان نمایش سه بعدی مدارهای طراحی شده، پیدا کردن خطاهای مدار و رفع آن‌ها و امکان اضافه کردن توضیحات در کنار مدار و نقشه را نام برد و همچنین مدیریت فایل‌ها با استفاده از DRAG & DROP واستفاده از پوشه‌ها با نام‌ گذاری‌های مختلف برای دسته بندی مدارها و نقشه‌ها و ارائه گزارشات به صورت اتوماتیک نیز از ویژگی های خوب این نرم افزار می باشد.

نقشه‌هایی که دراین نرم‌افزار ترسیم می‌شوند شامل: دیاگرام‌های تک خطی، نقشه مدار فرمان و قدرت است، که این نرم‌افزار با بکارگیری آن‌ها نمای تابلو، راهنمای نقشه، لیست ترمینال و… را رسم می‌کند.

کاربردهای اتوکد الکتریکال برای مهندسین برق

کاربرد اصلی این نرم‌افزار طراحی مدارهای الکتریکی، نمودار سیم‌کشی، برنامه سیم‌‌کشی، نمودار بلوکی و لیست قطعات است، همچنین امکان تعیین طرح ، روش بررسی، اندازه‌گیری، علامت‌گذاری و ردگیری تغییرات را به صورت دیجیتال دراختیار کاربران قرار می‌دهد.
ولی دلیل استفاده از این نرم‌افزار برای این طراحی‌ها: کاهش خطا، سازگاری با استانداردهای صنعتی، بهره‌وری بالا، مدیریت اطلاعات طراحی و امکان اشتراک گذاری است. همچنین یادگیری و استفاده از نرم افزار الکتریکال ساده است و چون ظاهری زیبا و کاربر پسند دارد ، هنکام کار با نرم افزار اتوکد الکتریکال  فرد دچار خستگی ناشی از کار با محیطی سخت نمی شود.
ایجاد لیست قطعات و اجزای پیچیده در این نرم‌افزار، باعث می‌شود، منابع مختلف با مدیریت بهتری به کارگرفته شوند تا سازگاری بیشتری با طرح‌ها را داشته باشند و مهندسان طراح  با استفاده از نرم افزار اتوکد الکتریکال قادر هستند به نتیجه بهتر با تعداد روزهای کاری کمتری برسند .

با توجه به اینکه گزارشات در این نرم‌افزار خودکار نوشته می شود و اشتراک‌ گذاری در آن آسان است، می‌توان سایر اعضای پروژه را در جریان طراحی‌های صورت گرفته قرار داد؛ این موضوع باعث می‌شود تا نظرات اصلی که در نقشه‌ها ضروری هستند قبل از اتمام کار در طرح‌ها لحاظ شده و کنترل بیشتری بر طرح‌ها صورت می‌گیرد.

استفاده از نقشه‌هایی که از این نرم افزار بدست می‌آید، به کارفرمایان این امکان را می‌دهد تا در صورت بروز هر گونه مشکل برای سیستم برق ساختمان، آتش سوزی و تجهیزات آن از این نقشه‌ها برای انجام اقدامات ضروری استفاده کنند.

نرم افزار اتوکد الکتریکال با پشتیبانی از استانداردهای منطقه‌ای و بین المللی مانند: IEEE, NEC, JIC, IEC و AS این امکان را به شرکت‌ها می‌دهد تا در عرصه جهانی رقابت داشته باشند.
 


نرم افزار اتوکد در آموزشگاه خانه عمران مشهد از مبتدی تا پیشرفته به صورت کاملا حرفه ای ویژه بازار کار آموزش داده می شود.

دوره آموزش کاربردی نرم افزار اتوکد زیر نظر اساتید مجرب و متبحر برگزار می گردد و در پایان دوره می توانید مدرک فنی و حرفه ای نرم افزار را که یک مدرک بین المللی است (دارای امتیاز ترجمه رسمی) اخذ نمایید.

جهت ثبت نام در کلاس های آموزش نرم افزار اتوکد می توانید روی لینک کلیک نمایید و همین حالا ثبت نام نمایید هزینه آموزش در لینک درج شده است که می توانید بصورت اقساط پرداخت نمایید. در صورت هرگونه ابهام یا مشکل میتوانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.


 

اطلاعات بیشتر : دوره آموزش اتوکد در مشهد ؟

فایل های پیوست

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.